Strona główna Uroda Skóra Usuwanie blizn – jak próbować walczyć z problemem?

Usuwanie blizn – jak próbować walczyć z problemem?

79
0

Blizny to ślad po uszkodzeniu skóry, który często pozostaje z nami na całe życie. Nie zawsze są one powodem do dumy lub estetycznym znacznikiem naszych przeżyć, często wręcz przeciwnie – mogą być źródłem dyskomfortu i chęci ich usunięcia lub zamaskowania. W ciągu życia większość z nas nabawi się chociaż kilku blizn, ale nie każdy wie, jak walczyć z tym problemem. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna oraz domowe metody pielęgnacyjne, które mogą zredukować ich widoczność. W niniejszym artykule przedstawię różne metody leczenia blizn, które mogą pomóc Ci odzyskać gładką skórę.

Blizny i ich rodzaje

Blizny, jakie możemy zaobserwować na naszej skórze, różnią się w zależności od czynników, takich jak głębokość i rozmiar uszkodzenia, typ skóry oraz indywidualne predyspozycje do gojenia. Powszechnie wyróżnia się kilka rodzajów blizn:

 • Blizny atroficzne: charakteryzują się obniżeniem w stosunku do poziomu skóry, często spotykane po trądziku lub ospie wietrznej.
 • Blizny hipertroficzne: są podniesione ponad poziom skóry, ale nie wykraczają poza obszar pierwotnie uszkodzonej skóry. Zazwyczaj są czerwone i twarde.
 • Blizny keloidowe: również są podniesione, ale rozprzestrzeniają się poza pierwotny obszar uszkodzenia. Mają tendencję do powiększania się i są trudniejsze w leczeniu.
 • Blizny przerosłe: przypominają blizny keloidowe, ale z czasem mogą zmniejszyć swoją objętość.

Pojawienie się poszczególnych typów blizn zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, kolor skóry czy odpowiednia pielęgnacja rany. Decydując się na leczenie blizn, warto najpierw skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej, aby określić typ blizn i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Jak próbować walczyć z problemem blizn?

Zmagając się z bliznami, mamy do wyboru szereg opcji, od zabiegów medycznych po metody domowe. Kluczowe jest indywidualne podejście do problemu i dobór metody w zależności od rodzaju blizny, jej wielkości, czasu istnienia oraz reakcji naszej skóry na wszelkie wcześniejsze interwencje. Metody walki z bliznami obejmują:

 • Zabiegi dermatologiczne takie jak mikrodermabrazja, laseroterapia, peelingi chemiczne,
 • Zabiegi chirurgiczne – czasem skuteczną metodą na usunięcie dużych, przerosłych blizn jest ich chirurgiczne wycięcie,
 • Terapie laserowe stanowią jedną z metod redukcji blizn o różnym charakterze,
 • Preparaty takie jak maści i kremy zawierające retinoidy, silikon, witaminę E.

Do nieinwazyjnych technik zaliczają się również masaże, plastry silikonowe czy terapie przy użyciu naturalnych olejków, które mogą przynieść ulgę w przypadku mniej nasilonych zmian skórnych.

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn (przeczytaj więcej) to jedna z metod w walce z niechcianymi znakami na skórze. Wykorzystanie lasera pozwala na dokładną i kontrolowaną penetrację tkanki skóry, co ma przekładać się na zwiększenie skuteczności zabiegu przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka powstania nowych blizn. Procedura ta może być stosowana na blizny o różnym charakterze, w tym atroficzne, hipertroficzne i keloidowe.

Lasery frakcyjne CO2 lub Er:YAG działają poprzez uszkodzenie naskórka i skóry właściwej, co ma stymulować regenerację i przyspieszać produkcję kolagenu. Rezultatem powinno być wygładzenie blizn i poprawa elastyczności skóry. W niektórych przypadkach, przy bliznach, które powodują dyskomfort, laseroterapia może okazać się odpowiednim wyborem.

Rozjaśnianie blizn peelingiem

Rozjaśnianie blizn za pomocą peelingu jest jedną z metod, które mogą przynieść zauważalną poprawę wyglądu skóry. Peelingi pozwalają na kontrolowane złuszczanie warstwy rogowej naskórka, co wpływa na stymulację regeneracji skóry oraz na odbudowę uszkodzonych struktur. W zależności od intensywności działania, peelingi dzielą się na trzy rodzaje:

 • Peelingi powierzchniowe. Stosowane w celu poprawy kolorytu skóry, redukcji drobnych blizn, blizn potrądzikowych. Zawierają łagodne kwasy, takie jak alfa-hydroksykwas (AHA) lub beta-hydroksykwas (BHA).
 • Peelingi średniogłębokie. Wykorzystują silniejsze kwasy, np. kwas trójchlorooctowy (TCA), które penetrują do głębszych warstw naskórka i są skuteczne w leczeniu bardziej widocznych blizn.
 • Peelingi głębokie. To zabiegi odradzane do stosowania w domu i wykonuje je wyłącznie specjalista. W ich skład wchodzą silne substancje, np. fenol, które docierają do głębszych warstw skóry właściwej, oferując najbardziej dramatyczne efekty w wygładzaniu blizn, lecz niosąc za sobą wyższe ryzyko powikłań.

Procedura peelingu chemicznego wymaga odpowiedniego przygotowania skóry i zastosowania ochrony przeciwsłonecznej po zabiegu. Skuteczność rozjaśnienia blizn zależy od ich rodzaju. Stosowanie peelingów może zaowocować wyrównaniem tekstury i kolorytu skóry, co przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizn.

leczenie blizn

Leczenie blizn – inne sposoby, również domowe

Poza zabiegami medycznymi i dermatologicznymi istnieje wiele alternatywnych metod, które mogą pomóc w walce z bliznami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na bogactwo rozwiązań do stosowania domowego, które mogą zmniejszyć widoczność blizn:

 • Oleje roślinne: Olejki takie jak olej z drzewa herbacianego czy olej z dzikiej róży są znane ze swoich właściwości regenerujących i mogą przynosić ulgę w nawilżaniu skóry oraz redukcji blizn.
 • Maści i kremy z arniką: Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, preparaty z arniką mogą przyspieszać proces gojenia oraz pomagają minimalizować powstawanie blizn.
 • Żel silikonowy: Jest to jedna z najbardziej zalecanych metod redukcji blizn, szczególnie świeżych. Silikon tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega odparowaniu wody i przyspiesza proces gojenia blizn.
 • Plastry silikonowe: Podobnie jak żel, plastry tworzą ochronną barierę i zapewniają ciągłe, lekkie uciskanie blizny, co może pomóc zredukować jej wielkość i zaczerwienienie.

Warto podkreślić, że nie wszystkie blizny są podatne na działanie metod domowych i w niektórych przypadkach konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Mimo to, regularne stosowanie powyższych metod łagodzi i wspomaga regenerację tkanki, co z czasem może prowadzić do poprawy stanu blizn.

Jakie są przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne zabiegów mających na celu zmniejszenie widoczności blizn?

Wybierając metody leczenia blizn, należy również mieć na względzie przeciwwskazania i potencjalne skutki uboczne, które mogą towarzyszyć niektórym zabiegom. Biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia i rodzaj skóry, istotne jest przestrzeganie następujących ograniczeń:

 • Peelingi chemiczne. Nie są zalecane dla osób z aktywnymi stanami zapalnymi skóry, infekcjami wirusowymi, a także w przypadku ciąży.
 • Laseroterapia. Przeciwwskazania obejmują choroby autoimmunologiczne, stosowanie leków światłouczulających, a także skłonności do keloidów.
 • Zabiegi chirurgiczne. Wymagają dobrego stanu zdrowia ogólnego oraz wnikliwej oceny ryzyka vs korzyści.

Możliwe skutki uboczne różnią się w zależności od metody leczenia, ale mogą to być między innymi przemijające zaczerwienienia, obrzęki, podrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet pogorszenie stanu blizn lub powstanie nowych. Dlatego też każdy zabieg warto poprzedzić dokładną konsultacją z specjalistą, który oceni stan skóry i wskaże najlepszą i najbezpieczniejszą ścieżkę leczenia.

Więcej o bliznach i metodach walki z nimi można przeczytać na stronie jednej z krakowskich placówek medycyny estetycznej: https://leaclinic.pl/leczenie-blizn-krakow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj