Strona główna Zdrowie Inhalacje – dlaczego warto je robić i w jak mogą pomóc?

Inhalacje – dlaczego warto je robić i w jak mogą pomóc?

Artykuł sponsorowany

30
0

Inhalacje tradycyjnie stosowane są w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Rozpylany lek dociera do gardła, krtani, oskrzeli, a nawet do płuc. Podpowiadamy, jakie korzyści przynosi stosowanie inhalacji i kiedy sięgać po tę metodę podawania leku.

Jak działają inhalacje i dlaczego warto z nich korzystać?

Klasyczne inhalacje polegają na wdychaniu pary unoszącej się nad miską z gorącą wodą i solą, olejkiem eterycznym lub naparem ziołowym. Innym rodzajem inhalacji jest wdychanie aerozolu powstającego z dawki lekarstwa, często z dodatkiem soli fizjologicznej. Taka mgiełka ma bardzo drobne cząsteczki. 

Co ważne, temperatura aerozolu jest niższa niż temperatura pary, co ma duże znaczenie, gdy zabiegowi inhalacji poddawane są dzieci lub osoby niepełnosprawne – zwiększa to ich bezpieczeństwo i poprawia komfort. 

Warto docenić fakt, iż inhalacja dostarcza lek bezpośrednio do miejsca objętego chorobą. Zapewnia to dużą skuteczność i zmniejsza obciążenie organizmu.

Czy inhalacje i nebulizacje to to samo?

Inhalacja to termin oznaczający terapię, podczas której pacjent wdycha lekarstwo. Może być to para z olejkiem eterycznym, para powstała z naparu ziołowego, a także leki farmaceutyczne pod różną postacią. Nebulizacja to szczególny rodzaj inhalacji – jest wykonywana przy pomocy nebulizatora, który rozbija cząsteczki leku do aerozolu

inhalacja

Kiedy stosuje się inhalacje?

Ten sposób podawania leku najczęściej jest stosowany w przypadku schorzeń górnego i dolnego odcinka układu oddechowego. Zwykły katar, katar sienny, katar zatokowy, zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc oraz astma to przykłady chorób, w których stosuje się inhalacje. Co istotne, w ten sposób lekarstwo podawane jest bezpośrednio do chorej tkanki, dzięki czemu można uzyskać dużą skuteczność terapii. Inhalacje i nebulizacje mogą być wykonywane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 

Nieraz inhalacje stosowane są w ramach profilaktyki infekcji: w celu nawilżenia i oczyszczenia dróg oddechowych. Wtedy zamiast leków stosuje się samą wodę lub wodę z solą, a w przypadku nebulizacji – sól fizjologiczną. Taką terapię zaleca się osobom narażonym na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, ze smogiem lub z alergenami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jest też sposób na poprawę kondycji błon śluzowych w sezonie grzewczym.

Czym najlepiej wykonywać inhalacje?

W przypadku tradycyjnych inhalacji w zupełności wystarczy miska z gorącą wodą oraz ewentualnie ręcznik, którym otoczysz pojemnik. Jednak do podania lekarstw i wytworzenia delikatnej mgiełki przydają się specjalne urządzenia. Inhalatory i nebulizatory to sprzęt, który zawsze warto mieć w domu. Doskonale wiedzą o tym rodzice małych dzieci. To w ich przypadku leczenie przy pomocy inhalacji jest skutecznym i bezpiecznym wsparciem w walce z infekcjami dróg oddechowych

Inhalacje i nebulizacje stosowne u dorosłych i dzieci mają na celu miejscowe podanie lekarstw. Taka terapia wykazuje bardzo dużą skuteczność zarówno w przypadku infekcji sezonowych, jak i w przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj