Strona główna Zdrowie Czym jest dysbioza jelitowa i jak zadbać o jelita?

Czym jest dysbioza jelitowa i jak zadbać o jelita?

160
0

Dysbioza to zaburzenie mikrobioty jelitowej, które powoduje poważne konsekwencje w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz bariery jelitowej. Dodatkowo, może ona również powodować zaburzenia metaboliczne, autoimmunizacyjne czy psychiczne. Dlaczego warto dbać o swoje jelita aby nie doszło do dysbiozy? Jak odpowiednio zadbać o swoją mikroflorę jelitową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest mikrobiota jelitowa?

Mikrobiota jelitowa (nazywana też czasem mikroflorą) to wszystkie mikroorganizmy jakie znajdują się w jelitach. Uczestniczą one w procesach wchłaniania substancji pokarmowych czy trawienia. Ponadto, mikrobiota jelitowa wpływa na funkcjonowanie wielu narządów i procesów w ludzkim organizmie. Mikroorganizmy te odpowiadają również za:

  • produkcję neuroprzekaźników,
  • rozkład resztek pokarmowych,
  • syntezę niektórych ważnych substancji np. krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych czy witamin B i K.

Czym jest dysbioza?

Dysbioza to zaburzenie równowagi mikrobioty jelitowej, czyli mikroorganizmów zasiedlających jelita. Pociąga to ze sobą niepożądane konsekwencje, które czasem mogą dotykać całego organizmu. W efekcie dysbiozy dochodzi do zmniejszenia liczby bakterii i różnorodności poszczególnych szczepów zasiedlających przewód pokarmowy. Pojawia się również nadmierny rozrost gatunków niepożądanych w mikrobiocie, w tym patogenów.

dysbioza jelitowa

Przyczyny dysbiozy jelitowej

Dysbioza jelitowa może się okresowo przydarzyć każdemu. Jej przyczyną najczęściej jest antybiotykoterapia czy niewłaściwa dieta. Do destrukcyjnego działania na mikroflorę jelitową mają swój wkład także leki przeciwbólowe, stres, alkohol i nikotyna.

Dysbioza jelitowa wpływa na patogenezę chorób układu pokarmowego i wiąże się z wieloma chorobami pozajelitowymi, w tym np.:

  • alergie,
  • astma,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • otyłość,
  • cukrzyca typu 2,
  • choroby związane z zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego,
  • choroby autoimmunologiczne – hashimoto, bielactwo, łuszczyca,
  • zaburzenia neurorozwojowe autyzmu,
  • choroby psychiczne, jak depresja czy choroba Parkinsona i Alzheimera.

Objawy dysbiozy jelitowej

Dysbioza jelitowa objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jak np. wzdęcia, biegunki czy zaparcia. Może ona także powodować zespół jelita drażliwego, zaburzenia psychiczne i neurorozwojowe. Dysbioza jelitowa przyczynia się również do obniżonej odporności, która objawia się częstym występowaniem infekcji układu moczowo-płciowego lub górnych dróg oddechowych.

W jaki sposób można leczyć dysbiozę jelit?

Podstawą leczenia są wyniki badań. Dzięki nim możliwe jest określenie składu mikrobioty. Na ich podstawie lekarz indywidualnie ustala probiotykoterapię. Jej zadaniem jest dostarczenie odpowiednich szczepów bakterii, które uzupełniają braki w mikrobiocie.

Dieta przy dysbiozie jelitowej jest indywidualnie dobierana. Powinno się w niej zawierać jak najmniej cukru, przetworzonych produktów i tłuszczu. Metoda leczenia dysbiozy jelitowej jest zawsze dobierana indywidualnie do choroby i stanu zdrowia pacjenta.

Dowiedz się co zaburza mikrobiotę Twoich jelit!

Poznaj personalizowaną metodę zwalczania dysbiozy jelitowej!

Personalizowana metoda Instytutu Mikrobiomiki wykrywa patogeny zaburzające równowagę jelitową, dobiera celowaną suplementację eubiotyczną oraz przywraca naturalną równowagę w jelitach. Jeżeli chcesz zacząć współpracę z Instytutem i dowiedzieć się więcej o swoich jelitach, to wystarczy, że zamówisz do domu zestaw do poboru próbki kału, pobierzesz próbkę i oddasz ją kurierowi. Ten przekaże ją do laboratorium badawczego Instytutu. Następnie musisz odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących swojego stylu życia i odczuwanych dolegliwości, a na końcu zamawiasz spersonalizowany zestaw eubiotyków stworzony na podstawie analizy Twojej flory. Zadbaj o swoje jelita już dziś i skontaktuj się z Instytutem Mikrobiomiki.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej, diagnozy czy leczenia. Zawsze konsultuj się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą zdrowia w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub planu leczenia. Nie ignoruj profesjonalnej porady medycznej ani nie opóźniaj jej uzyskania z powodu informacji przeczytanych w tym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj