Strona główna Moda Buty Buty trekkingowe – podpowiadamy, jak wybrać najlepsze obuwie do górskich wędrówek

Buty trekkingowe – podpowiadamy, jak wybrać najlepsze obuwie do górskich wędrówek

174
0

Wędrówki po górach to idealne rozwiązanie dla osób preferujących aktywny tryb życia. Dla wielu z nich to wręcz prawdziwa pasja. Każdy miłośnik gór przyzna jednak, że taka wyprawa wymaga właściwego przygotowania. Mowa tu nie tylko o kondycji fizycznej, ale i o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku. Kluczowy jest tu strój, a w szczególności obuwie. Najlepiej sprawdzą się wygodne, funkcjonalne i stylowe buty trekkingowe. Czym się kierować przy ich wyborze?

Wygodne buty trekkingowe, czyli jakie?

Na każdą górską wędrówkę należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważny jest tu przede wszystkim wybór właściwego obuwia. Rzecz jasna nie mogą być to zwykłe sandały czy klapki. Wyprawa w góry wymaga wysokiej jakości butów trekkingowych. Wybór takiego obuwia jest dziś na rynku niezwykle szeroki. Można się o tym przekonać, zapoznając się z ofertą dostępną na stronie https://eobuwie.com.pl/c/meskie/polbuty/buty-trekkingowe-i-trapery.

Czym zatem kierować się wybierając konkretny model? Przede wszystkim buty trekkingowe muszą zapewniać odpowiedni komfort. Pamiętać bowiem trzeba, że górskie wędrówki często odbywają się po dość wymagającym i trudnym terenie. Ważne jest zatem, aby właściwie zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoich stóp. Dlatego buty trekkingowe nie powinny być kupowane w ciemno. Warto je wcześniej przymierzyć. To ważne zwłaszcza wówczas, kiedy kupuje się je po raz pierwszy.

Nie bez znaczenia jest tu sam sposób mierzenia, a raczej pora dnia, kiedy się to robi. Buty trekkingowe powinno się mierzyć późniejszym popołudniem lub wieczorem. Po kilku godzinach chodzenia po górach stopy zwykle zaczynają puchnąć. Podobnie jest po całym dniu spędzonym na nogach. Dlatego obuwie trekkingowe mierzone powinno być pod koniec dnia.

wygodne-buty-trekkingowe-czyli-jakie

Jakie obuwie trekkingowe na zimę, a jakie na lato?

Wybierając konkretny model butów trekkingowych, pod uwagę wziąć należy to, czy górska wyprawa planowana jest na zimę, czy na lato. Bardzo ważne jest bowiem, aby obuwie trekkingowe dopasowane było do warunków atmosferycznych panujących w trakcie danej pory roku. Jeśli wyjazd w góry planowany jest na zimę, to dobrym wyborem będą wysokie buty trekkingowe wyposażone w membranę. Takie obuwie będzie skutecznie chronić stopy przed chłodem i wodą. Do wnętrza takich butów także nie przedostanie się śnieg. 

Zimą pamiętać trzeba także o zabezpieczeniu innych części ciała przed mrozem. Mowa tu choćby o dłoniach i głowie. Dobrej jakości czapki na zimę dostępne są m.in. na stronie https://eobuwie.com.pl/c/akcesoria/tekstylia/czapki/meskie/czapki-zimowe. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku wyboru obuwia trekkingowego na lato. Latem sprawdzą się buty niskie i bez membrany. Będą lżejsze i zapewnią odpowiedni przepływ powietrza. W takim obuwiu stopy na pewno się nie przegrzeją w tracie wędrówki przy wyższych temperaturach.

Jad dobrać buty trekkingowe pod kątem podłoża?

Niezwykle istotne jest również właśnie dobranie obuwia trekkingowego do rodzaju podłoża, po jakim zamierza się maszerować. Innymi słowy, nieco inne buty sprawdzą się w przypadku płaskiej nawierzchni, a inne w przypadku nawierzchni bardziej skalistej. Jeśli plan wędrówki zakłada chodzenie po trudniejszym terenie, to wybór paść powinien na buty trekkingowe wyposażone w otok. Jest to rodzaj gumowej osłony na palce. Zapewnia ona skuteczną ochronę palców u stóp. Niemałe znaczenie ma także grubość podeszwy i jej przyczepność. 

Wszystko po to, aby chodzenie po górach było bezpieczne. Podeszwa nie powinna być jednak zbyt sztywna i twarda. Takie obuwie nie będzie bowiem zbyt wygodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj